نکاتی که باید درهنگام معاملات ملکی به آن توجه کرد

 

بسیاری از افراد درهنگام معاملات ملکی بدلیل نداشتن آگاهی لازم در مورد ملک وقوانین آن قبل یا بعد از انجام معاملات دچار مشکل می شوند . مشکلاتی که ممکن است درکوتاه مدت یا دراز مدت باعث متضرر شدن و مسائل مشابه شوند .  هر شخصی باید در مورد کاری که میخواهد انجام دهد حداقل در حد سطحی اطلاعات لازم را داشته باشد . در مورد معاملات ملکی هم شما باید درمورد انواع سند ، ملک مشاع و چگونگی معامله ملک مشاع ، انواع کاربری زمین و …. اگاهی داشته باشید.

دراین مقاله قصد داریم نکات مهمی را قبل و بعداز انجام معاملات که باید به آن ها توجه شود را برایتان شرح دهیم.

چند خط حرف حساب:

همه ما می دانیم که بسیاری از معاملات چه کوچک وچه بزرگ به خوبی انجام می شوند.اما کافی است که یکی از قراردادهایمان دچار مشکل شود،در این صورت است که برای مدت ها آرامش وآسایش زندگیمان را از دست میدهیم.اما با داشتن اطلاعات لازم و کاربردی می توانیم از به وجود آمدن چنین بحرانی جلوگیری کنیم.همه ما میدانیم که وقتی جنسی را از کسی خریداری و در ازای آن جنس پولی را پرداخت میکنیم ; قرار دادی به نام “قرداد فروش”بینمان شکل میگیرد.

مالی که در ازای آن وجه ای پرداخت کنیم از دوحالت خارج نیست یا آن مال منقول است یا غیرمنقول.

مال منقول:

مالی است که قابلیت جابجایی را از محلی به محل دیگر داشته باشد مانند:تلفن ، اتومبیل و…

مال غیرمنقول:

مالی است که قابلیت جابجایی را نداشته باشد مانند:زمین ، معدن ، ساختمان و…

تفاوت معامله اموال منقول و غیر منقول:

بسیاری از ما اموال منقول را خریداری کرده ایم  و با مشکلاتی هم روبه رو شدیم وحتی دیده یا شنیده ایم که دیگران چه دردسرهایی را در خرید اموال منقول کشیده اند اما درمورد اموال غیرمنقول به خصوص خرید و فروش مسکن مشکلات بسیار فراوان تر و سختری نسبت به اموال منقول ، بدلیل نداشتن آگاهی لازم گریبان گیر مردم شده است.مثال بارزی که میتوان دراین مورد زد فروش مال غیر است.اما شما میتوانید با داشتن آگاهی لازم از به وجود آمدن چنین مشکلات و آسیب های جبران ناپذیر جلوگیری کنید.

حواستان را شش دانگ جمع کنید:

در پی صحبت هایی که در بالا گفته شد برای جلوگیری از به وجود آمدن مشکلات ، ما برای شما چند توصیه حقوقی وتخصصی داریم.در هنگام معامله شش دانگ حواستان را جمع کنید.

مرحله اول:بی جهت بدبین نباشید:

بی جهت نسبت به دیگران بدبین نباشید در موارد بسیار مشاهده کرده ام مشتری به بنگاه دار به چشم یک خیانت کار نگاه میکند که هرلحظه منتظر فرصتی است تا از پشت خنجری زهرآگین را بر بدن او فرود اورد .این طرز تفکر کاملا غلط است ، البته این راهم نمیگویم که چشم بسته به دیگران اعتماد کنید ، اما بدبینی زیاد هم باعث میشود تا بیشتر ضربه بخورید.

مرحله دوم:برگ برنده شما:

در بین دوستان و آشنا هایتان کسانی وجود دارند که مادر زادی بدنیا آمده اند تا پای معاملات بنشینن و محکم کاری کنند.این افراد عموما با طرف مقابل شما ;خریدار یا فروشنده ومشاوره املاک هیچ گونه تعارفی ندارند و تنها چیزی که در نظر میگیرند سود وزیان شماست.تا جایی که میتوانید از این افراد در معاملات خود استفاده کنید،تا بجای ضرر و زیان به شما ; سود و منفعت نصیبتان شود.اگر کمی دور و اطرافتان را بگردید این چنین افراد را خواهید یافت.این افراد برگ برنده شما خواهند بود.

مرحله سوم:پیشگیری بهتر از درمان:

قبل ازانجام معامله تحقیق مفصلی انجام دهید.اطلاعات بدست آمده رو پیش خود نگه ندارید،از این اطلاعات میتوانید در نوشتن قرار دارد استفاده کنید.یادتان باشد یکی از عوامل مهمی که به رسیدن یک توافق و قراداد درست و بدون مشکل به شما کمک میکند ، داشتن علم و آگاهی کامل طرفین معامله از قوانین است.این را هم در نظر داشته باشد نسبت به مال مورد معامله اطلاعات کافی از قبیل متراژ ، موقعیت جغرافیایی و… کسب کنید.

مرحله چهارم:اطمینان از سوابق دفتر املاک:

در دفتر املاکی که میخواهید معامله انجام دهید مطمئن شوید که دارای پروانه کسب ، کدرهگیری و شناسه صنفی از اتحادیه مشاوران املاک کل کشور باشد و به کاغذ آرم دار و مهر بنگاه توجه نکنید.به خصوص اگر در مناطق دور افتاده و نا آشنا معامله می کنید حتما درمورد سوابق بنگاه تحقیق کنید.

مرحله پنجم:حضور خریدار وفروشنده:

زمانی که میخواهید ملک خود را بفروش برسانید و یا ملکی خریداری کنید از حضور مالک و خریدار اطمینان حاصل کنید یا اگر مالک یا خریدار اصلی حضور نداشتند وکیل  قانونی که دارای وکالتنامه محضری می باشد حضور داشته باشد. در معاملاتی که قصد فروش و یا خرید ملک مشاع دارید باید فروشندگان و خریداران و یا نماینده قانونی آنان حضور داشته باشند .در غیر این صورت معامله نکنید، حتی زمانی که مدارک کامل در اختیار هر طرف باشد.

مرحله ششم:بررسی مدارک دوطرف:

مدارک املاکی که قصد خرید را دارید کامل و دقیق بررسی کنید و مشخصات مالک با ملک را تطبیق دهید.همچنین فروشندگان مدارک لازم را بررسی کنند تا کم و کاستی نداشته باشد.

مرحله هفتم:استعلام سوابق ملک:

در مورد خرید ملک مورد نظرتان تحقیق کنید که ملک ، مالک دیگری نداشه باشد یا در بازداشت ، رهن و….نباشد.برای استعلام  سوابق ملک شما باید از ادارات ثبت اقدام نمایید.

مرحله هفتم :تعیین قیمت وشرایط پرداخت:

قیمت ملکی که قرار است مورد معامله قرار گیرد باید در متن قرار داد گنجانده شود. این مورد را احتمالا شما بهتر میدانید.اما مسئله مهمتر که ممکن است از آن غافل شوید نوع و نحوه پرداخت است که آیا:

نقدا پرداخت می شود؟یا با چک؟

اگر با چک پرداخت میشود طی چند فقره چک و در چه مدت زمانی پرداخت میشود؟

پرداخت بصورت اقساط است یا یکجا ؟ اگر اقساط است در چه مدت زمانی پرداخت می شود؟

در کل  به هر توافقی که رسیدید باید در قرارداد نحوه پرداخت و مدت زمان آن ذکر شود . اگر در معامله اسنادی مانند چک ، سفته و یا پول نقد نزد بنگاه به امانت گذاشته شد به طور کامل در قرارداد ، مدت زمان امانت و شرایط باز پس دهی باتوجه به آنچه بین خریدار و فروشنده توافق شده است ذکر گردد ، شماره چک و یاسفته حتما درج شود ، همچنین از تمامی رسیدها ، چک ها ، سفته ها و…. یک عکس و یا کپی گرفته شود.

مرحله هشتم:بررسی متن قرارداد:

پس از پایان نوشتن قرارداد بنگاه دار موظف به قرائت کل قرارداد معامله است . درغیر اینصورت شما از او بخواهید تا برایتان قرائت کند ، سپس خود نیز یک بار دیگر متن قرارداد را بخوانید.در آخرین مرحله خریدار یا خریداران و فروشنده یا فروشندگان زیرقرارداد را باید امضاکنند . دو شاهد نیز باید زیرقرارداد را امضاکنند. همچنین بنگاه دار موظف به امضا و درج مهر مخصوص دفتراملاک خود زیر قرارداد مذکور است.

چند نکته:

نکته اول:در معامله به بنگاه اعتماد کنید چون که وظیفه او دفاع از منافع مشترک خریدار وفروشنده است.

نکته دوم:دقت کنید مشاور املاک امضای طرفین معامله را تایید کند.

نکته سوم: در قرارداد روشن بینی خوب است اما اعتماد بیش از اندازه هم جایز نیست چرا که  چیزی که حق شماست باید در قرارداد درج شود.به قسم ، به جان فلانی ، به روح فلان کس ، به ولله ، حرف مرد حرفه و….توجه نکنید. ما دردوران قدیم نیستیم ، زمانه تغییرکرده است و همه چیز می بایستی براساس اصول ،قواعد و قوانین صورت پذیرد.درست ترین نوع عقد قرارداد ، که شعار گروه مشاورین املاک اهورا نیز می باشد تنظیم قرارداد براساس منافع مشترک است و این یعنی برد ، برد.

کلام آخر:نتیجه گیری:

درکل خواستیم بخشی از دانسته ها و تجاربمان  ، که طی چندین سال بدست آورده ایم را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.شاید در این مسیر توانسته باشیم تا حدودی از مشکلات و گرفتاریهایی که مطمئنا هیچکدام از ما با آگاهی و علم به سمتشان نمیرویم کاسته باشیم ، که متاسفانه گاهی برخی از ما بدون داشتن اطلاعات کافی متحمل صدمات جبران ناپذیری میشویم.

در آینده مقالات بیشتری را در اختیار شما دوستان قرار میدهیم.

نوشته شده توسط:amlakahoorazibakenar

در تاریخ:97/9/4

هرگونه کپی بدون کسب اجازه  و بدون درج منبع ممنوع و پیگرد قانونی دارد.