Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

مشاور املاک اهورا

آشنایی با انواع سند ملکی

آشنایی با انواع سند ملکی

انواع سند ملکی:

سند چیست

آشنایی با انواع سند ملکی

در ابتدا مفهومی که در مورد سند به ذهنمان میاید این است که سند نوشته ای برروی کاغذ است که تعدادی امضا دارد.در لغت سندرا آنچه که به آن اعتماد کنند تفسیر کرده اند و میتواند برهرچیزی مانند :تکه سنگ ، چوب و یا حتی لباس دلالت کند . اما در معنای حقوقی و به تعریف قانون مدنی سند نوشته ای است که قابل استناد است.ماده۱۲۸۶ قانون مدنی سند را به دو قسمت تقسیم می کند:۱-سند عادی ۲-سند رسمی.هردو این اسناد برای دفاع و یا اثبات دعوا در مقام پاسخ گو قرار میگیرند.

مثال شما قصد خرید گوشی دارید و به گوشی فروشی مراجعه میکنید تا آن گوشی را برایتان آورده و خریداری کنید.مقداری بیعانه نزد شخص گوشی فروش به امانت میگذارید و در مقابل رسیدی دریافت میکنید.آن رسید یک سند عادی است همچنین چک و سفته نیز یک سند عادی هستد البته به جزویژگی هایشان کاربرد خاصی دارند.طرف دعوا به راحتی میتواند منکر سند عادی شود ، در این صورت شما باید اصالت و صحت سند را ثابت کنیدکه در اسناد رسمی شما نیازی به اثبات اصالت و صحت سند را ندارید.

مقاله : نکاتی که باید درمعاملات ملکی به آن توجه کرد را حتما مطالعه کنید.

انواع سند:

انواع اسناد عادی و رسمی

سند عادی:

نمونه سند عادی

سند عادی به نوشته ای گفته می شود که بین خود افراد تنظیم شود و در دادگاه و مراجع قانونی برای اثبات حق و یا موضوعی قابل استفاده باشد.

سند رسمی:

اسناد رسمی نوشته هایی هستند که مطابق مقرارت اسناد رسمی و توسط ماموران رسمی دولتی تنظیم شده باشند.مامور رسمی فردی است که وظایف آن در قانون مشخص شده است.همانند کارکنان وزارت خانه ها ، کارکنان شهرداری و…با این تعریف پروانه ساختمان صادر شده از شهرداری یک سند رسمی است.هیچ شخصی نمیتواند سند رسمی را انکار کند فقط میتواند در جعل محتویات و مندرجات سند رسمی ادعا کند.

انواع سند ملکی:

یکی از مواردی که در خرید ملک باید به آن توجه کنید سند ملک موردنظر و صحت آن است.در این مقاله قصد داریم تعدادی از پرکاربرد ترین اسناد رسمی را برایتان توضح دهیم.

سند بنچاق:

سند مادر

در گذشته که نظام یکپارچه الکترونیکی و نظام مدیریت ثبت اسناد همانند الان وجود نداشت افراد برای توافق بین خودشان قراردادهایی را می نوشتند.و برای تایید صحت ، آن را نزد افراد سرشناس می بردند تا با درج مهر وامضای آنان به اسناد خود اعتبار بخشند.به این نوشته ها سند بنچاق ، سند مادر ویا نسق می گویند.امروزه بنچاق دیگر رواج ندارد اما همچنان اعتبار خود را داراست.تمامی املاک در سراسر کشور که سند منگوله دار ویا…را دارند باتوجه به سند بنچاق دریافت کرده اند.

سند مالکیت شش دانگ:

سند مالکیت شش دانگ سندی است که به صورت کامل به یک فرد تعلق دارد و جز سند های معتبر محسوب می شود.معنی واژه شش دانگ یعنی شش جهت شمال ، جنوب ، شرق ، غرب ، بالا و پایین( فضای بالا و زیر زمین نشان دهنده مالکیت تمام صاحب سند نسبت به ملک است)می باشد.

سند مالکیت منگوله دار:

سند منگوله دار

همانطور که از نام این سند پیداست دارای منگوله است در اصل همان سند هایی هستند که با یک نخ و یک تکه سرب توسط اداره ثبت اسناد پلمپ شده که صحت آن را تایید وآن را به یک سند قابل اطمینان تبدیل میکند.مالکیت چنین سند هایی قطعی و هیچ گونه شک و شبهه در مسائل حقوقی آن وجود ندارد.

آشنایی با انواع سند ملکی

سند مالکیت تک برگ:

سند مالکیت تک برگ

در گذشته سند ها بصورت دفترچه ای بودند اما چند سالیست که دیگر سند دفترچه ای صادر نمیشود و نوع جدیدتر آن یعنی سند تک برگ جایگزین سندها شدند.دلیل تغییر نوع سند ها از دفترچه ای به تک برگ را میتوان سهولت در نگهداری ، چاپ کاملا مکانیزه ، خوانایی ، شفاف بودن و..نام برد.

سند ملکی مشاع:

مشاع یعنی شریک بودن و سند مشاع هم سند ملکی است که بین دو یا چند نفر مشترک بوده و هرقسمت ملک متعلق به همه شرکاست.در واقع سند مشاع سندی است که دارای چندین مالک است.

سند مالکیت عرصه واعیان:

سند عرصه و اعیان

این سند برای ساکنین شهرهای بزگ آشنا می باشد.زیرا اکثر منازل این شهرها را آپارتمانها تشکیل می دهند.آپارتمان ها در زمین های معینی ساخته میشوند.سند عرصه سند مربوط به زمین ساختمان و سند اعیان مربوط به واحدهایی است که برروی آن ساخته شده اند.

سند مالکیت تفکیکی:

اینگونه سند برای ملکی صادر میشود که بین چند نفر تقسیم شده باشد.هرکدام از بخش های تقسیم شده دارای سند مجزا از هم بوده و میتوان گفت اینگونه سند های ملکی اسنادی هستند که چند مالک در آن مشارکت دارند.

سند مالکیت وکالتی:

وکالتنامه چیست

سند وکالتی سندی است که به نام شخص یا اشخاص دیگر به عنوان وکیل فروشنده اصلی صادر می شود.زمانی ممکن است به هردلیلی همانند: فوت و یابیماری و…یک یا چندنفر از سوی یک نفر وکالت داشته باشند.برای اینکه سند های وکالتی از اعتبار لازم برخوردار باشد وکالت باید به صورت محضری و رسمی ثبت شود.

سند مالکیت رهنی:

سندمالکیت رهنی سندی است که در رهن بانک گذاشته می شود و در خود سند هم درج میگردد.این اسناد تا زمانی که وام پرداخت نشود در گرو بانک می ماند و زمانی که فرد نتواند اقساط وام خود را در موعد مقرر پرداخت کند بانک حق تصرف ملک را دارد.

خوب دوستان تعدادی از سند های رسمی پرکاربرد را برایتان توضیح دادیم.در آینده نیز توضیحات بیشتری در مورد اسناد عادی و رسمی برایتان قرار خوایم داد.

ایجاد در تاریخ:۱۸/۱۰/۹۷

توسط:amlakahoorazibakenar

هرگونه کپی برداری ازاین نوشته پیگردقانونی دارد.

ارسال دیدگاه

− 4 = 5

برچسب ها
استعلام سند مالکیت استعلام سند ملک قدیمی استعلام صاحب ملک استعلام پلاک ثبتی ملک اظهارات نماینده مردم بندرانزلی املاک جاری چیست املاک و مستغلات یعنی چه اموال منقول و غیرمنقول در حسابداری انواع سند در شمال انواع سند زمین در شمال انواع مالکیت زمین برای خرید ویلا بهترین منطقه شمال بهترین مکان برای خرید زمین در شمال تبدیل بنچاق به سند تفکیک سند مشاع ثبت سند ثبت نام سند+ماده 147 خانه منقول است یا غیر منقول خبر خرید ملک موروثی خرید ویلا در گیلان بهتر است یا مازندران رفع توقیف ملک سند بنچاق چیست سند تك برگی چيست سند شش دانگ چیست سند مادر چیست سند مالکیت چیست سند پاکستان شمال کجا ویلا بخرم صدور سند مالکیت تک برگی عرصه و اعیان در آپارتمان فرق املاک و مستغلات فروش ملک بازداشتی فروش ملک مشاع قانون ملک مشاع مدت زمان صدور سند مالکیت المثنی مشکلات خرید ویلا در شمال معایب خرید ویلا در شمال نکات مهم در خرید ویلا در شمال هزینه گرفتن سند برای زمین قولنامه ای پیگیری سند مالکیت کاربری اراضی زمین چیست کجای شمال ویلا بخریم گرفتن سند برای زمین قولنامه ای