اصطلاحات ملکی

باسلام به دوستان عزیز دراین مقاله قصد داریم شما را با تعدادی از اصطلاحات رایج ملکی آشناکنیم.اصطلاحاتی که ممکن است در معاملات بشنوید وبرایتان ناآشنا باشد.

با ما همراه باشید

ملک

ملک:

به کلیه اموال منقول و غیرمنقول مستقر در یک محدوده ملک گفته می شود که بطور کلی زمین ، ساختمان ، محصولات کشاورزی ،  منابع طبیعی ، مواد معدنی و…را تشکیل می دهد.اکثر اشخاص کلمه ملک را برای خانه و بنایی که درآن محدوده وجود دارد بکار می برند.

اموال منقول وغیر منقول:

اموال منقول به اموال واشیائی گفته می شود که جابجا کردن آنان از محلی به محل دیگر امکانپذیر باشد بدون این که به خود مال و محل آن آسیبی وارد نشود.اما در مقابل اموال غیرمنقول به اموالی اطلاق می شود که امکان جابجایی آن وجود نداشته باشد یا در واقع قابل انتقال نباشد همانند زمین ، معدن و…

املاک و مستغلات:

املاک و مستغلات (REAL ESTATE) یا مشاوره املاک می نامند نوعی کسب وکار چندگانه است که در زمینه نوسازی ساختمان ها ، مشاوره در امور ملکی ، خرید  و فروش ملک ، رهن و اجاره مجموعه ساختمانی ، ساخت وساز ، پیمانکاری و…فعالیت دارند و دارای مجوز رسمی ، پروانه کسب ، کد رهگیری و شناسه صنفی هستند.

ملک ثبتی:

به املاکی گفته می شود که مشخصات صاحب ملک ، حدود و سوابق آن را در دفاتراملاک و ادارات ثبت ، مستند و موجود باشد.

سند مالکیت:

سند عبارت است از اطلاعات ثبت شده اعم از نوشتاری  ، شنیداری و دیداری که توسط اشخاص حقیقی و حقوقی ایجاد می شود و دارای ارزش نگهداری بالا می باشد.در کل سند برگه ، دفترچه یا نوشته ای است که مجری قانون برای مالک صادر می کند و مشخص کننده صاحب ملک و نشان دهنده حدود ،  نشانی و سوابق ملک بوده و رفع کننده دعوا درمحاکم قضایی می باشد.این را هم در نظر داشته باشید هرسندی نوشته است اما هر نوشته ای سند نیست.

سند مالکیت المثنی:

اگر سند مالکیت به دلایلی مفقود و بی اثر شود (غیر قابل خواندن) ، ادارات ثبت اسناد با درخواست مالک و بررسی سوابق ، سندی دیگر برای مالک صادر می کنند که با عنوان سند مالکیت المثنی شناخته می شود.

عرصه و اعیان:

منظور از عرصه زمین است و اعیان به بنا ، ساختمان  و هر آنچه که برروی زمین ساخته می شود گفته می شود (درمورد آپارتمان ها باید درمیزان سهم هریک از واحد ها از مساحت عرصه ، دقت بیشتری کرد.به عبارت ساده تر هرچه تعداد واحد های آپارتمان کمتر و میزان متراژ زمین بیشتر باشد ملک آپارتمان از ارزش بیشتری برخوردار است.)

ملک مجهول

ملک مجهول المالک:

درقانون ثبت براساس مواد 139 و 51 آئین نامه آن به املاکی گفته می شود که اگرچه ممکن است هنگام پلاک کوبی به نام اشخاصی هم ثبت شده باشد ، ولی مالک یا نماینده قانونی او و یا متصرفان آن درهنگام ثبت عمومی و تا پایان مهلت مقرر در ماده12 قانون ثبت اصلاحی 1322 اظهار نامه ثبتی نسبت به ملک را تکمیل نکرده و درخواست ثبت عمومی ملک را نداده است. کسانی که این املاک را خریداری کرده اند و همچنان در تصرف دارند با ارائه مدارک خرید و رجوع به دفاتر توزیع اظهارنامه موجود در ادارات ثبت، برای رفع مجهولیت مالک اقدام می کنند.

ملک جاری:

به املاکی گفته می شود که هیچ گونه سابقه و پیشینه ثبتی در دفاتر املاک نداشته باشند و از این رو برای ثبت و صدور سند مالکیت برای املاک جاری زمانی امکان پذیر است که تحدید حدود(معین کردن حدود اربعه زمین مورد ثبتی)آنها انجام شده باشد.

ملک بازداشتی:

املاکی هستند که به دستور مراجع و محاکم قضایی با دلایلی از قبیل شکایت ، بدهی و… توقیف شده اند و تا رفع بازداشت ملک و حکم مراجع قضایی قابل خرید و فروش یا انتقال به غیر یا بهره برداری بر حسب مورد نیست و اگر ملک بازداشتی توسط مالک آن مورد معامله قرار گیرد آن معامله باطل بوده واعتباری ندارد.

ملک مشاع:

وقتی تمام یا قسمتی از ملکی در تصرف چند مالک و حق استفاده از آن سهم چند نفر باشد ، در سند مالکیت و رجوعات حقوقی با عنوان ملک مشاع شناخته می شود.به بیان ساده تر ملک مشاع به املاکی اطلاق میشود که بین دو یا چند نفر مشترک باشد به این وضعیت اشاعه نیز میگویند.(در فرهنگ لغت اشاعه به معنی انتشار سهم هریک از مالکان و صاحبان حق در تمام مال یا حق)

تفکیک ملک:

روندی است که در طی آن یک ملک به قطعات کوچک تر تفکیک و مالکیت آن بین یک یا چند نفر تقسیم می شود. در تفکیک مشاعات، سهم بخش های مشاع با دیگر مالکان آن مساوی و برابر است.به بیان دیگر تجزیه کردن مال غیر منقول به قطعات کوچکتر را گویند.

تبدیل سند مشاع به تک جلدی:

روندی است که طی آن وقتی همه سهامداران یا مالکان یک ملک معین مشاع ، سهم و حق مالکیت خود را به یک شخص منتقل کنند ، سند مالکیت با ارائه اسناد مذکور به ادارات ثبت محل به نام شخص جدید صادر می شود.

ملک موروثی:

ملکی که مالک آن فوت کرده اما به عنوان ماترک به وارثان آن رسیده باشد یا به عبارتی هرگاه فردی که سند مالکیت بنام او صادر گردیده فوت نماید وارث یا وارثان او می‌توانند با ارائه مدارک زیر تقاضای صدور سند مالکیت کنند:

الف- تقاضای صدور سند مالکیت

ب – فرم گواهی حصر وراثت

ج – فرم 19 مالیاتی

و- اصل سند مالکیت مورث

از اداره ثبت محل وقوع ملک درخواست صدور سند مالکیت نماید.

کاربری (کاربری زمین):

کاربری زمین به معنی الگوی توزیع فضایی – جغرافیایی عملکردهای مختلف شهر بر حسب نواحی مسکونی ، صنعتی ، تجاری و فضاهای اختصاص یافته برای موارد استفاده اداری ، مؤسسات و نهادهای اجتماعی و گذران اوقات فراغت است.‌ به عبارت دیگر، کاربری زمین به این معنی است که از هر واحد زمین در سطح شهر به چه صورتی استفاده می‌شود و چه فعالیت‌هایی در ترکیب با هم در قطعات مختلف زمین استقرار می‌یابند. ‌

نحوه استفاده از زمین به عبارت ساده تر، آن است که در وضع موجود در یک شهر ، انواع فعالیت‌های شهری اعم از مسکونی ، زراعی ، تجاری ، صنعتی ، درمانی ، آموزشی و مانند آن، در چه میزان وسعت و سرانه‌هایی به نسبت انواع حوزه‌های شهری و کل شهر و در چه نوع قطعه‌ بندی‌ هایی مورد استفاده قرار گرفته است.

استعلام:

به روندی گفته می شود که طی آن درخواست سوابق و جریان ثبتی ملکی از اداره ثبت خواسته می شود. این استعلام ممکن است از سوی دفاتر ثبت اسناد رسمی و پیش از ثبت سند مورد معامله ، یا افراد ،  یا مراجع قضایی و دستگاه های اجرایی دیگر صورت گیرد.

برای شما تعدادی از پرکاربردترین اصطلاحات ملکی را شرح دادیم تا درمواقع شنیدنشان مات ومبهوت نمانید.

امنیت در خرید وسرعت در فروش را با مشاورین املاک اهورا تجربه کنید.

 

هرگونه کپی بدون کسب اجازه و بدون درج منبع ممنوع و پیگرد قانونی دارد.